Szanowni Rodzice!

Przeczytajcie tę informację wspólnie z Waszym ukochanym dzieckiem.

Szkoła w szpitalu powstała z inicjatywy lekarzy. Oni to, obserwując swoich małych pacjentów zauważyli, że szybciej wracają do zdrowia te dzieci, które w szpitalu mogą brać udział w różnych ciekawych zajęciach. Okazało się, że rację miał duńsku filozof S. Kierkegaard mówiąc, że „nuda jest przyczyną wszelkiego zła”.

Tym złem w szpitalu są wasze „pogmatwane myśli”, pytania, które pozostają bez odpowiedzi i dużo wolnego czasu, niezagospodarowanego czasu.

Od 70 lat funkcjonuje więc w szpitalu szkoła, a jej pracownicy skutecznie wspierają wysiłki lekarzy w procesie leczenia dzieci i młodzieży. Nauczyciele realizują program nauczania w zakresie szkoły podstawowej.

Wychowawcy z kolei, to specjaliści od zajęć pozalekcyjnych i pomysłów na spędzanie wolnego czasu.

W przypadku długotrwałego pobytu w szpitalu, Państwa dziecko może być klasyfikowane i ma szansę na otrzymanie promocji do kolejnej klasy.

Życie naszej szkoły urozmaicają wizyty znanych osób, zapraszamy zespoły muzyczne, taneczne oraz grupy teatralne. Z ciekawymi programami artystycznymi pojawiają się uczniowie z okolicznych szkół i Domów Kultury.

Nasi uczniowie-pacjenci mają możliwość aktywnego uczestnictwa w przygotowaniu i realizacji programów artystycznych.

Biorą także udział w wielu konkursach plastycznych a ich prace są często nagradzane. Najpiękniejsze prace wykonywane różnorodnymi technikami prezentowane są w świetlicach, na korytarzach klinik, w galeriach oraz na aukcjach.

Prace dzieci to także słowo pisane. Twórczość literacka prezentowana jest w gazetce szkolnej „NIECODZIENNIK”. Tematyka utworów jest różnorodna, ale łączy je fakt, że twórcami są dzieci i młodzież, które pomimo problemów związanych z chorobą lub niepełnosprawnością potrafią w sposób zabawny, interesujący, czasem wzruszający przekazać swoje uczucia, wyobrażenia i marzenia.

Więcej informacji uzyskać można bezpośrednio od nauczyciela lub wychowawcy na każdym oddziale dziecięcym.

Mały Pacjencie!

Nikt nie lubi chorować.

A już na pewno, nikt nie chciałby z tego powodu trafić do szpitala.

Czasami jednak jest to konieczne, żebyś odzyskał siły i zdrowie. W szpitalu nie musisz być smutny i czuć się samotny. Są tu ludzie, którzy wyleczą Twoje ciało i tacy, którzy mają wiele pomysłów na dobrą zabawę.

Będziesz mile widzianym gościem w pokoju, gdzie są zabawki, gry, komputer, telewizor i jest ktoś, kto potrafi wymyślić specjalnie dla Ciebie ciekawe, atrakcyjne zajęcie.

W szpitalu możesz też uczyć się. W tej szkole nie ma dzwonków, a nauczyciel poprowadzi lekcję przy Twoim łóżku. Ty zawsze będziesz miał szansę na otrzymanie dobrej oceny.

Razem z Twoimi rodzicami i lekarzami chcemy zadbać o Ciebie, pomóc Tobie wrócić do zdrowia.

Witaj Nastolatku!

Chorowanie i leczenie, to sytuacje, których nie chcemy przeżywać.

Nic dziwnego, że kiedy znajdziesz się w szpitalu, będziesz zbuntowany, zły i apatyczny. Osłabnie Twój entuzjazm. Pamiętaj, że jest wielu ludzi, którzy pomogą Tobie w tym trudnym dla Ciebie okresie i zrobią wszystko, żebyś wyzdrowiał.

Ty sam też możesz wiele zrobić, by poczuć się lepiej. Szukaj wsparcia u wychowawców i nauczycieli, którzy razem z personelem medycznym szpitala zatroszczą się o Ciebie.

Pod ich kierunkiem możesz rozwijać swoje zainteresowania, odkryć swoje talenty, sprawdzić się w różnych niespodziewanych rolach. Porozmawiać o problemach, których sam nie możesz rozwiązać. Będziesz miał też okazję uzupełnić, poszerzyć i utrwalić swoją wiedzę w przyjaznej, miłej atmosferze z nauczycielem, który dobrze rozumie Twoją sytuację.

Plany i marzenia, które sobie wyznaczysz będą się realizowały dzięki nadziei i sile ducha, która jest w Tobie.

Wybierając się do szpitala pamiętaj, aby zabrać ze sobą także podręczniki szkolne, zeszyty, indywidualne programy edukacyjne (jeśli takie posiadasz). Ułatwi Ci to naukę zgodnie z wymaganiami Twojej szkoły. Ty lub Twoi rodzice możecie także poprosić nauczycieli, aby określili zakres materiału do zrealizowania w trakcie pobytu w szpitalu.